comp-ushka
Добрий день шановні колеги та члени журі! Мене звати Лановська Лілія Петрівна і я вчитель інформатики. Хочеться почати наше знайомство з таких слів відомого поета С.Л. Соловейчика: «Учитель…Він актор, але його глядачі і слухачі не аплодують йому. Він скульптор, але його роботи ніхто не бачить. Він лікар, але його пацієнти рідко дякують за лікування та далеко не завжди бажають лікуватися. Де ж йому взяти сили для щоденного натхнення? Тільки в самому собі, тільки у свідомості величі своєї справи».
На мою думку, робота вчителя вимагає повної самовіддачі, розумових, фізичних та духовних сил. Педагог має бути дуже тонким психологом, щоб розпізнати найкращі якості та схильності свого учня й допомогти їх розкрити.
Сьогодні школа покликана, ґрунтуючись на особистісно орієнтованому підході в освіті, формувати компетентності, що дозволять кожному випускнику стати успішною, життєспроможною особистістю, здатною до творчої самореалізації, сформувати таку людину, яка критично мислить, приймає рішення і вміє адаптуватися до умов життя.
Проблемна тема, над якою я працюю - «Формування ключових компетентностей учнів на уроках інформатики». Методологічним підґрунтям вивчення даної проблеми стали праці вітчизняних і зарубіжних дослідників Пометун О.І., Головань М.С., Ю.О.Дорошенка, Л.К.Калініної, В.С.Коваль, С.Г. Коберніка та інших.
Питання формування ключових компетентностей висвітлено в Законі України "Про загальну середню освіту", "Про національну програму інформатизації", Національній доктрині розвитку освіти України у ХХІ столітті, Концепції профільного навчання у старшій школі, Державному стандарті базової та повної загальної середньої освіти.
Згідно навчальної програми метою вивчення курсу «Інформатика» є формування і розвиток предметної ІКТ-компетентності та ключових компетентностей для реалізації творчого потенціалу учнів і їх соціалізації у суспільстві, що забезпечить готовність учнів до активної життєдіяльності в умовах інформаційного суспільства та їх спроможність стати творцями сучасного суспільства.
Проблема формування в учнів ключових компетентностей є актуальною з огляду на особливості сучасного ринку праці. Він вимагає від випускника не лише теоретичних знань, а здатності самостійно їх застосовувати в нестандартних ситуаціях, вирішувати нові проблеми, що мають соціальне та професійне значення, готовності навчатися все життя.
Згідно з проведеним дослідженням Київського міжнародного інституту соціології серед роботодавців України виявилося, що найбільше компаній насамперед звертають увагу на розумові навички претендентів — креативність, здатність аналізувати інформацію, системність мислення, здатність до самонавчання тощо (54%), особистісні якості (стресостійкість, гнучкість, ініціативність, відповідальність 51%), рівень розвитку загальних комунікативних навичок (спілкування, ведення переговорів, розв’язання конфліктів, роботи в команді, роботи із клієнтом тощо 37%). Багато експертів відзначали також нездатність деяких випускників швидко обробляти великі обсяги інформації, що стає все більш істотним недоліком при нинішньому збільшенні інформаційних потоків. Якщо запитати підприємця, чого він очікує від освіти, то відповідь була б така: гарного "продукту", яким є "компетенції випускників шкіл та ВУЗів".
Головною цінністю освіти має бути формування в особистості творчих якостей, нестандартного мислення, уміння виходити за межі того, що вивчається, здатності до саморозвитку, самоуправління, творчої самореалізації. Одним із шляхів досягнення нової якості освіти є компетентнісний підхід, що спрямований на забезпечення відповідності мети і результатів освіти соціальним вимогам.
Для формування ключових компетентностей учнів я проводжу роботу за трьома напрямками: на уроках, в позакласній та позаурочній діяльності.
На уроках
Учитель все життя залишається учнем. За плечима – вісім років педагогічної роботи і вісім років безперервного навчання. За цей проміжок часу зрозуміла, що головне призначення педагога – не стільки дати знання, скільки навчити здобувати їх. Тому вчу учнів самостійно мислити, знаходити потрібну інформацію, зіставляти факти, тобто вчу їх "ВЧИТИСЯ". Але звичайні методи і технології навчання уже не в змозі привернути увагу сучасного школяра до навчального матеріалу. Саме тому на уроках впроваджую тренінгові та проективні технології навчання, інтерактивні методи, такі, як «Навчаючи - учусь», «Коло ідей», мозкові штурми, кейс-метод, тощо, а також експериментую з формами роботи, тому проводжу інтерактивні заняття, ігри та уроки-подорожі, круглі столи та конференції.
На уроках інформатики я організовую час таким чином, щоб учні щоразу виконували тренінгові вправи, що дозволяє їм глибше засвоїти отримані знання. Це сприяє формуванню ключових компетентностей, а також підтримує стійкий інтерес учнів до предмету, формує вміння самостійно вчитися, аналізувати, узагальнювати, використовувати знання з інформатики для розв’язання життєвих ситуацій.
Реалізуючи провідну ідею педагогічної діяльності, особливу увагу як на уроках інформатики, так і в позакласній роботі, приділяю формуванню та розвитку навчально-пізнавальної, соціальної, комунікативної, інформаційної та інших ключових компетентностей.
Позакласна робота
Навчаючи дітей завжди пам’ятаю, що не можна формувати особистість за наперед визначеною моделлю, головне – створити умови для її повноцінного розвитку, актуалізувати процес навчання, передати учневі ініціативу в організації власної пізнавальної діяльності.
Разом з школярами випускаємо до предметного тижня журнал з інформатики "Pixel". Потрібно відзначити і те, що разом учнями, студентами та викладачами Первомайського медичного коледжу ми створюємо проект «Інформаційні технології в медицині», що покликаний надати учням можливість побачити застосування інформатики в даній сфері. Під час круглого столу з даної теми розглядаються такі питання, як використання баз даних в медицині, 3D-моделювання та 3D-принтер, нейронні мережі та їх зв’язок з комп’ютером. Для цього залучаю учнів до проектної діяльності.
Позашкільна робота
В 2015 році мною був створений веб-сайт http://pavlikliliya.wix.com/comp-ushka, що значно розширило можливості постійного контакту з учнями, колегами та батьками. Сайт дозволяє черпати інформацію з навчального матеріалу дітям, які пропустили уроки або знаходяться на індивідуальному навчанні, готуватися до практичних та контрольних робіт, виконуючи тренінгові вправи.
Для поглиблення знань учнів з предмету та якісної підготовки їх до олімпіад, професійної орієнтації була створена авторська програма курсів за вибором для учнів 7-9 класів «Цікавий офіс». Діти із задоволенням відвідують даний курс і я вже бачу результати.
Колегам, сайт може бути корисним тим, що містить розробки конспектів уроків згідно діючої програми для 2-11 класів, а також практичні, контрольні, тренінгові завдання, питання на тематичні заліки, нормативні документи та іншу цікаву і корисну інформацію.
Результатом моєї роботи за вказаними напрямками є високі якісні показники моніторингу навчальних досягнень учнів з інформатики, що становлять від 55 до 80%. Це свідчить про те, що у школярів добре формуються ключові та предметні компетентності, тобто методи і прийоми, які я використовую в своїй роботі дають результат. Більшість моїх учнів обирають професії, пов’язані зі сферою ІТ і це дуже приємно. Слід відмітити і досягнення учнів на І етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з ІКТ, а саме в 2012-2013 н.р. - І та ІІ місця, в 2013/2014 н.р. - ІІІ місце. Діти також приймають активну участь у олімпіаді, що відбувається в Інституті адм..Макарова в м. Первомайськ - в 2012-2013 н.р. - І місце, в 2013/2014 н.р. - І та ІІ місце.
Світ навколо такий цікавий, а можливості людини окреслені лише особистими межами. Я намагаюся розширити ці межі. Самовдосконалюючись, пізнаю нове, і ці знання дарую своїм вихованцям. В роботі намагаюся дотримуватися сутності справжнього сучасного вчителя, яка криється в самому слові «УЧИТЕЛЬ»:
У - унікальний, успішний,
Ч - чесний, чуйний.
И– інтелігентний.
Т - тактовний, толерантний, терплячий.
Е – енергійний.
Л – любить дітей та свою роботу.
Ь - і дуже м'який, як м'який знак і саме слово!...
І ця істина непідвладна часу.
Щоранку, дорогою до школи, всі діти, з якими я зустрічаюсь, вітаються і посміхаються мені. Я знаю, що в школі біля мого кабінету мене вже чекають. І в цьому я вбачаю величезне вчительське щастя.
Всім нам бажаю позитиву, натхнення, удачі та нехай переможе найкращий. Дякую за увагу!