top of page

"Цікавий офіс"

Курс за вибором для учнів 7 - 9 класу

 

 

Автор: Лановська Лілія Петрівна, 

вчитель інформатики 2 категорії

Пояснювальна записка

I.       Вступ: мета і завдання курсу

Навчальна програма курсу за вибором «Цікавий офіс» призначена для організації допрофільної підготовки учнів з інформатики в 7 - 9 класах загальноосвітніх навчальних закладів в обсязі 35 годин (1 година на тиждень) в 7 класі, 35 годин (1 година на тиждень) в 8 класі та 35 годин (1 година на тиждень) в 9 класі. Програма складається з навчальних модулів.

В сучасному світі учні постійно стикаються з роботою в офісних додатках та їх використанням в повсякденному житті для вирішення побутових проблем різного рівня складності. Застосування в процесі навчання та роботи засобів ІКТ поставило перед учнями питання володіння навичками роботи з текстовим процесором, електронними таблицями і базами даних та програмами для створення презентацій і публікацій. Саме тому вивчення основ роботи з різноманітними офісними додатками, поглиблення набутих під час вивчення інформатики знань та вмінь стосовно даної теми дуже потрібно сучасному учню.

Метою курсу інформатики за вибором «Цікавий офіс» є розвиток в учнів інформаційних компетенцій для оволодіння роботою в офісних додатках через використання тренінгових технологій навчання.

Завдання курсу:

  • систематизувати та поглибити знання учнів з тем Робота з текстовими документами, Робота з електронними таблицями, Комп’ютерні презентації та публікації, Створення баз даних;

  • розвинути вміння учнів працювати з офісними програмами;

  • навчити учнів застосовувати інформаційні технології в навчанні та повсякденному житті;

  • підготувати учнів до участі в олімпіадах та конкурсах з інформатики та ІКТ;

  • організувати профорієнтаційну роботи з учнями щодо вступу до інформаційно-технологічного профілю.

Прогнозовані результати:

  • глибокі системні знання учнів з тем Робота з текстовими документами, Робота з електронними таблицями, Комп’ютерні презентації та публікації, Створення баз даних;

  • вміння учнів працювати з офісними програмами та застосовувати інформаційні технології в навчанні та повсякденному житті;

  • використання отриманих знань з інформаційних технологій під час участі в олімпіадах та конкурсах з інформатики та ІКТ;

  • установки до вибору учнями інформаційно-технологічного профілю навчання або професій, пов’язаних з комп’ютерними науками.

Навчальна стратегія. Навчальна програма курсу за вибором «Цікавий офіс» реалізує компетентнісно-діяльнісну стратегію сучасного педагогічного процесу.

Форми контролю. З огляду на те, що повноцінне засвоєння знань і умінь не можна забезпечити протягом одного уроку, поточний контроль за навчальною діяльністю учнів на кожному уроці необов'язковий. Тематичний контроль проводиться після вивчення теми або розділу програми у вигляді створення проекту або творчої роботи. За результатами діяльності протягом вивчення курсу учні напрацьовують власне портфоліо.

Дана програма розроблена відповідно до Концепції розвитку освіти України на період 2015–2025 рр., Закону України «Про освіту»,  Закону України «Про загальну середню освіту», Державного стандарту базової і повної середньої освіти.

 

ІІ. Структура навчальної програми

Курс за вибором «Цікавий офіс» розрахований на 105 годин за рахунок варіантної частини навчального плану. (табл. 1).

Таблиця 1

Клас              /    Кількість годин  на тиждень  /  Загальна кількість годин

7 клас           /    1                                                      /         35        

8 клас           /    1                                                      /         35

9 клас           /    1                                                      /         35

Всього: 105

 

У 7-9 класах програмою передбачено години на розв’язування компетентнісних задач, які є однією з важливих ділянок роботи в системі навчання інформатики. Оцінювання компетентнісних задач є обов’язковим для всіх учнів класу. Учитель самостійно добирає кількість і зміст компетентнісних задач. При проектуванні компетентнісних задач слід врахувати, що в 7 класі опрацювання даних учнями повинно здійснюватися за допомогою однієї технології, в 8 класі - двох технологій або в двох середовищах, у 9 класі - трьох технологій або в трьох середовищах.

Компетентнісні задачі мають підбиратися так, щоб вони спонукали учнів до мислення, тобто містили розвивальний компонент, а набуті мисленнєві здібності мають закріплюватися та розвиватися під час розв’язання таких задач.

Навчальні індивідуальні та групові проекти орієнтовані на самостійну діяльність учнів – індивідуальну чи парну. В процесі виконання навчальних проектів* досягається і навчальна мета (розширення і поглиблення знань учнів, розв’язування повсякденних життєвих проблем засобами ІКТ), і науково-дослідна. При виконанні роботи учні самостійно ознайомлюються з додатковою навчальною та науковою літературою, відомостями з інших джерел, зокрема з Інтернету, навчаються аналізувати й критично оцінювати їх. Оцінювання навчальних індивідуальних і групових проектів є обов’язковим для всіх учнів класу.

Для оцінювання індивідуальних досягнень учнів може бути використаний метод «Портфоліо». Таке оцінювання передбачає визначення критеріїв для внесення учнівських напрацювань до портфоліо; форми подання матеріалу; спланованість оцінного процесу; елементи самооцінки учня тощо.

Оцінювання індивідуальних досягнень учнів може бути виконано за критеріями навчальних досягнень учнів з інформатики затверджених наказом МОН України від 05.05.2008 р., №371.

* В програмі подані орієнтовні теми проектних робіт. За бажанням вчитель може змінювати теми проектної роботи в залежності від потреб та побажань учнів.

 

Розподіл навчальних годин на вивчення розділів програми

Зміст курсу за вибором «Цікавий офіс» структуровано за темами (модулями) із визначенням кількості годин на їх вивчення. Такий розподіл змісту і навчального часу є орієнтовним. Учителю надається право коригувати послідовність вивчення тем залежно від методичної концепції та конкретних навчальних ситуацій, від рівня підготовки учнів і сформованості у них предметної ІКТ-компетентності, вибудовуючи найбільш доречну для конкретного навчального закладу або класу траєкторію навчання. Запропонована кількість часу на вивчення кожної теми також є орієнтовною, вчитель може її змінювати. При цьому вчитель має забезпечити рівень навчальних досягнень учнів, зазначених у програмі з кожної теми.

У програмі передбачено резерв часу, який можна додатково використати на вивчення тем курсу, а також для проведення інтелектуальних конкурсів і творчих змагань тощо.

 

 

 

 

 

 

У програмі конкретизовано зміст навчального матеріалу для кожного класу і подано відповідні вимоги до навчальних досягнень учнів. Перелік вимог зорієнтує вчителя на досягнення мети навчання за кожною темою програми, полегшить планування мети і завдань навчання на уроках.

Успішне впровадження навчального курсу за вибором «Цікавий офіс» залежить від:

  • підготовленості вчителів інформатики до навчання курсу «Цікавий офіс»;

  • забезпечення кожного навчального закладу сучасною комп’ютерною технікою відповідно до чинних норм (специфікацій навчальних комп’ютерних комплексів (НКК);

  • під’єднання до Інтернету всіх комп’ютерів НКК,  якість якого забезпечує виконання кожним учнем завдань роботи із використанням мережі Інтернет.

При вивченні курсу кожний урок проводиться із використанням комп’ютерів, тому кожен учень повинен бути забезпечений індивідуальним робочим місцем за комп’ютером. 

Перелік необхідних програмних засобів:

•          операційна система з графічним інтерфейсом Windows, Linux;

•          текстовий процесор MS Word, тощо;

•          редактор презентацій MS PowerPoint, тощо;

•          редактор публікацій MS Publisher, тощо;

•          табличний процесор MS Excel, тощо;

•          система управління базами даних MS Access, тощо;

•          веб-браузер Google Chrome, тощо.

Вибір певних операційних систем, програмних та апаратних платформ, програмних засобів здійснює вчитель.

 

Зміст навчального матеріалу

7 клас  

 

Комп’ютерні публікації.  |  15 год.

Комп’ютерні публікації та їх види. Редактор для створення публікацій. Створення, збереження, відкриття та друк публікацій. Шаблони публікацій та їх структура.

Створення візитної картки засобами редактора публікацій.

Особливості роботи з графічними об’єктами. Зв’язки між об’єктами публікації.

Імпорт документа Word. Створення привітальних листівок за допомогою злиття, об'єднання документів.

 

Проект 1. Створення календаря з власним дизайном засобами редактора презентацій. (індивідуальна робота)

 

Проект 2. Створення журналу «Повне занурення» з улюбленого предмету засобами редактора комп’ютерних публікацій. (парна робота)

Комп’ютерні презентації.  |   15 год.

 

Повторення правил створення презентацій та їх стильового оформлення.

Налаштування графіки в презентаціях при розв’язанні олімпіадних задач.

Використання ефектів анімації та переміщення в презентаціях для розв’язання олімпіадних задач.

Зв'язування і впровадження таблиць і діаграм Excel в презентації PowerPoint

Створення складних багатофункціональних презентацій.

Створення повністю автономних презентацій PowerPoint, які виконують заздалегідь прописаний сценарій без участі оператора.

 

Проект 3. Створення набору презентацій з різних розділів інформатики або з улюбленого предмету засобами редактора презентацій. (парна робота)

Розв’язування компетентнісних задач.  |  3 год.

Резервний час.   |  2 год.

 

 8 клас

 

Робота з електронними таблицями  |  15 год.

 

Повторення правил роботи з табличним процесором та  форматування електронних таблиць.

Об’єднання та порівняння електронних таблиць. Створення та використання формул і функцій для розв’язання олімпіадних задач.

Нестандартні види ділової графіки. Динамічні діаграми.

Підбір параметру для розв’язування задач засобами табличного процесора.

 

Проект 1. Розв’язання компетентнісної задачі засобами табличного процесора. (індивідуальна робота)

Робота з текстовими документами.  |   15 год.

 

Повторення правил роботи з текстовим процесором. Форматування тексту вручну і за допомогою інструменту " Формат за зразком ".

Стильове оформлення документів різних типів. Створення власних стилів та шаблонів.  Створення оголошень, рекламних листівок, бланків і схем засобами текстового процесора. Робота з редактором математичних формул.

Робота з колонтитулами.

Злиття даних MS Excel та MS Word. Зв'язування і впровадження таблиць і діаграм MS Excel в документи MS Word

Розв’язання олімпіадних задач.

 

Проект 2. Створення шкільної газети або газети з улюбленого предмету засобами текстового редактора. (парна робота)

Розв’язування компетентнісних задач.   |   3 год.

Резервний час. |  2 год.

 

9 клас

 

Робота з електронними таблицями.   |  15 год.

 

Повторення правил роботи з табличним процесором.

Оптимізаційні задачі засобами табличного процесора.

Елементи керування. Створення списків. Функції роботи з масивами даних.

Створення макросів та їх використання для розв’язання задач.

Розв’язання олімпіадних задач засобами табличного процесора.

 

Проект 1. Розв’язання компетентнісної задачі засобами табличного процесора з використанням макросів. (групова робота)

Створення баз даних.  |  15 год.

БД і СУБД. Моделі даних. Реляційна модель даних. Зв’язки між таблицями.

Проектування бази даних. Створення таблиць, схеми даних.  Налаштування параметрів поля таблиці.

Сортування, пошук і фільтрація даних. Запити та їх види. Знайомство з мовоюSQL.

Форми та їх види. Звіти.

Створення форм, запитів на вибірку даних і звітів за допомогою майстрів.

Редагування запитів, звітів і форм за допомогою конструктора.

 

Проект 2. Створення бази даних за індивідуальним завданням засобами СУБД. (індивідуальна робота)

 

Розв’язування компетентнісних задач.  |  3 год.

 

Резервний час.  |  2 год

Для того, щоб завантажити програму перейди за посиланням

bottom of page